Геройлар эзеннән. По следам героев

2016 нчы елның 2 нче декабрендә “Казан арты” тарих-этнография музее хезмәткәрләре, Арча “Мәрхәмәтлек үзәге”нең социаль педагоглары һәм район үзәк китапханәсе хезмәткәрләре белән берлектә, Ватан геройлары көнен бәйрәм итү кысаларында, “Геройлар эзеннән” исемле чара үткәрде. Яшүсмерләр алдында Афганстан сугышында катнашучы взвод командиры прапорщик Җәмалиев Рафыйк Рәшит улы һәм “Прометей” эзтабарлар отряды студентлары чыгыш ясады.

Балалар куркыныч сугыш, туган ил алдындагы бурычны үтәү өчен яшь егет-кызларга бик күп кыенлыклар аша үтәргә туры килгәнлеге турында тын да алмый тыңладылар.

Габдулла Тукай исемендәге Арча педагогия көллияте студентлары аларга эзтабарлар отрядының тикшерү эшләре турында сөйләде һәм фильм күрсәтте.

“Прометей” тикшерү отряды, нигез салынганнан бирле, Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булган сугышчыларны эзләү буенча иң җаваплы һәм авыр хезмәтне үз өстенә алды.

Балалар үзләре дә читтә калмады, алар сугыш турында шигырьләр укыды һәм җырлар башкарды.

Чара ахырында теләге булган һәр кеше Ватан Батырларына багышлап, “Теләкләр тактасы”нда үз теләген язды.

***

2 декабря сотрудники музея «Казан арты» совместно с социальными педагогами отделения социальной помощи семье и детям Арского «Центра милосердия» и Центральной районной библиотекой, в рамках празднования Дня Героев Отечества, провели мероприятие «По следам Героев».

Перед ребятами выступили участник войны в Афганистане –  командир взвода, прапорщик Замалиев Рафик Рашитович и студенты поискового отряда «Прометей». Ребята, затаив дыхание, слушали рассказ о страшной войне, воспоминания о тех трудностях, которые пришлось испытать всем тем, кто выполнял долг перед Родиной.

Студенты Арского педагогического колледжа им. Г.Тукая  рассказали об исследовательской работе поискового отряда и показали фильм. С самого дня основания поисковый отряд «Прометей» взял на себя ответственный и тяжелый труд – искать воинов, павших в годы Великой Отечественной войны.

Но и дети не остались в стороне, они читали стихи и баллады о войне и мире  с чувством и проникновением, исполняли военные песни.

В завершении мероприятия, каждый желающий написал свои пожелания Героям Отечества на «Доске пожеланий».