Бүген Рифат Җамалның туган көне

Шигырь язу –җиңел нәрсә, диләр,

Булса ихлас әйтер сүзләрең.

Шигырь язып була сүзләрсез дә,

Сөю белән тулса күзләрең.

Рифат Җамалетдин улы Корбанов  1951 елның 1 октябрендә  районыбызның Мирҗәм авылында туа. Рифат башлангыч белемне туган авылында, сигезьеллык мәктәпне Носыда, Балтачта урта мәктәпне тәмамлап, Казан дәүләт ветеринария институтына керә. Институттан югары квалификацияле белгеч булып чыккач Республикабызның Югары Ослан районында, Төрекмәнстанның Ташауз шәһәрендә һәм Саратовның зооветеринария институтында эшләп бай тәҗрибә туплый. Армия сафларында хезмәт итә. Үзе тәмамлаган Казан дәүләт ветеринария институтына кайтып, ветеринария фәннәре докторы, профессор дигән гыйльми дәрәҗәгә ия була һәм үзе белем алган институтның ректоры булып эшли.

Туксанынчы еллар урталарыннан галим-шагыйрьнең әсәрләре матбугат битләрендә күренә башлый.  Бу елларда башта Арча район газетасында, аннан: “Ватаным Татарстан”, “Идел”, “Мәдәни җомга”, “Казан утлары”, “Шәһри Казан” һәм башка газета-журналларда аның күп кенә лирик-фәлсәфи шигырьләре басыла. «Күңел сүрәләре” , “Ташта үскән чәчәкләр”, “Өзгәләнмә, күңел… , “Янсын йөрәк дөрләп…”, “Мин – адәм баласы”  дип  исемләнгән шигырь китаплары  дөнья күрә. Аның бик күп шигырьләренә көй язылып  күренекле артистлар тарафыннан җырлана.

Рифат Җамал – 1998 елдан Татарстан Язучылар берлеге әгъзасы, Татарстан Республикасының атказанган фән эшлеклесе(1998), фән өлкәсендәге казанышлары өчен Татарстан Республикасының Дәүләт премиясе лауреаты (1999), Шәйхи Маннур исемендәге әдәби премия лауреаты(2011), Язучылар берлегенең Һади Такташ исемендәге  премия иясе (2018).

Якташыбыз Рифат Җамал Арча районында туып-үскән язучылар берлегенең  җитәкчесе итеп билгеләнде. Ул районыбызның яшь талантларына иҗат юлына керергә ярдәм итә,  мәктәпләрдә, мәдәният йортларында, китапханәләрдә, музейларда еш була һәм очрашуларда бик теләп катнаша. Ветеринар-хирург, төзүче, штанга күтәрү буенча Татарстан чемпионы, һәвәскәр бакчачы, шагыйрь  Рифат Җамал бүгенге көндә гаиләсе белән Казан шәһәрендә яши, ветеринария академиясендә студентларга белем бирә һәм актив иҗат итә.

Бәхетлемен кебек. Уңышларым

Биш кешегә, бәлки, җитәрлек.

Ә гомерем – бары миңа тигән,

Бары миңа тигән кишәрлек.

– дип яза Рифат Җамал үзенең үткән тормышы турында уйланып һәм горурланып.

Без якташыбызны туган көне белән тәбрик итәбез, ныклы сәламәтлек, гаилә тигезлеге телибез, киләчәктә дә яңа иҗат уңышлары белән куандырыр дип ышанабыз.

директор урынбасары Шәфигулла Гарипов