Гафур Каюмовны хөрмәтләп…

14 март көнне район мәдәният йортында Яңа Сәрдә авылында туып-үскән артист, режиссер, драматург Гафур Каюмовның тууына 60 ел тулу уңаеннан искә алу кичәсе булды. Гафур Каюмовның кызы Ләйсән аның шигырьләрен укыды, мәктәптә бергә укыган сыйныфташлары, театр училищесында бергә укыган курсташлары аның белән бәйле истәлекләрне сөйләделәр. “Арча” халык театры Гафур Каюмов сәхнәләштергән “Балакайларым” спектакленнән өзекләр күрсәтте. Ул эшләгән Г.Камал исемендәге һәм Әлмәт театрларыннан килгән артистлар, Татарстан Язучылар берлегеннән килгән язучылар  Гафур Каюмов белән эшләгән еллардагы вакыйгаларны искә төшерделәр һәм аның хезмәтенә югары бәя бирделәр. Әтнә театры артистлары күрсәткән “Әни килде” спектакленнән өзектә әни ролен Ләйсән Каюмова башкаруын күреп кичәдә катнашучылар сокландылар һәм горурландылар. Арча мәдәният идарәсе җитәкчесе Рамил Мөхетдинов якташыбызның районда башкарган хезмәтләре турында мәгълүматлар җиткереп, аның башкарган эшләре онытылмас дип ышандырды. Бергә эшләгән хезмәттәшләре “Казан арты” тарих-этнография музеена Гафур Каюмов белән бәйле фотолар, ул уйнаган һәм сәхнәләштергән спектакльләрнең афишаларын бүләк иттеләр. Музей оештырган күргәзмә белән танышучылар Гафур Каюмовның тормышы һәм иҗаты турында күп яңалыклар белделәр.

Розалия Зиннәтова фотолары