Хәсәнова Гәүһәр Мөхәммәт кызы

Хәсәнова Гәүһәр Мөхәммәт кызы – Арча районы Казанбаш авылында 1959 елның 11 сентябрендә укытучылар гаиләсендә дөньяга килә. М.Мәһдиевнең кызы Казан шәһәрендә яши. Филология фәннәре кандидаты, ТРның Фәннәр Академиясендә бүлек мөдире, Язучылар берлеге әгъзасы (тәрҗемәче буларак), С.Сөләйманова, Г.Державин исемендәге әдәби премияләр иясе, күп кенә язучыларның әсәрләрен рус теленә тәрҗемә итүче. М.Мәһдиевнең сайланма әсәрләрен һәм мәкаләләр җыентыгын төзүче, язма мирасын саклаучы. Музейның фондын баету өстендә дә зур эш башкара.

Әдәбият: Габидуллина Х. Әтисенең кызы // Татарстан яшьләре – 2014. – 30 окт.; Габидуллина Х. Мөхәммәт Мәһдиевнең кызы кайтты // Арча хәбәрләре – 2014. – 31 окт.; Габидуллина Х. Мәһдиев музеена кызы кунакка килде // Шәһри Казан. – 2014. – 24 окт.

Габидуллина Х.