Илдус Сәгъдиев: “Без рәхәтләнеп китап укыганбыз икән!”

Музейда #тарихи хәтер проекты кысасында Бөек Ватан сугышы чорында үскән шәхесләрнең истәлекләрен туплау дәвам итә. Бу юлы РСФСР Халык мәгарифе отличнигы, ТАССРның атказанган укытучысы, озак еллар Арча педагогика колледжы директоры булып эшләгән Сәгъдиев Илдус Габдрахман улы белән очраштык.

“Иң мөһиме: кечкенә генә авылда агачтан такталар кагып эшләнгән ике шкаф тора иде. Башлангыч класста укыганда ук Островскийның “Корыч ничек чыныкты?”сын татар телендә укып чыктык. Толстойның “Сугыш һәм солых” әсәрен татар телендә укыдык. Ә менә сез аларны хәзер эзләп карагыз? Бармы икән ул татар телендә? Кечкенә генә авылларда да китаплар бар, китап укыйдыр идек. Мин шуңа шаккатам: ничек итеп ул вакытта кечкенә генә авыл мәктәбендә әллә нинди китаплар булган икән? Без рәхәтләнеп китап укыганбыз икән! Совет хакимиятенең сугыш вакыты, ачлыгы, хәерчелеге, сәләмәлеге булган иде, чөнки заманы шундый. Ә менә китаплы ягы аның башка, җәмәгать!” — дип сөйләде ул.

Видеоязмадагы истәлекләр һәм фотолар музеебызның фондына саклауга алынды.