Музеебызга кадерле бүләк. 2021 ел – Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы

Кай җиренә алып бармасын,

Күрсәң әгәр алган әйбереңдә

Казан заводлары тамгасын,

Урап ала шунда горур хисләр,

Кайнар шатлык таша йөрәктән, –

Үсеп баргач туган республикаң

Бар өлкәләр белән беррәттән.

Якташыбыз, фронтовик-шагыйрь Мостафа Ногманның бу шигыре “Горур хисләр” дип атала. Авторның 1953 елда язган уй-фикерләре бүгенге көнгә бик туры килә. Татарстан Республикасы Россия регионнары арасында иң танылган төбәкләрнең берсе.

2022 елда Мостафа Ногманның тууына 110 ел тулуны билгеләп үтәчәкбез. Шушы уңайдан без музеебыз өчен бик кадерле булган бүләк кабул иттек. Якташыбызның 1954 елда басылып чыккан шигырьләр җыентыгын  музейның әдәбият һәм сәнгать бүлегенә “Казан арты” тарих-этнография музееның “Мөхәммәт Мәһдиев музее” филиалы җитәкчесе Халидә Габидуллина тапшырды. Китап “Апрель җилләре” дип исемләнгән һәм анда Мостафа Ногманның Бөек Ватан сугышы елларында  һәм аннан соң язылган шигырьләре тупланган.  Якташыбызның “Әниемә” шигыре Бөек җиңү көненә багышланган.

Алтын нурларын уйнатып,

Сызылып таң атып килә,

Бик сагынып көткән улың

Фронттан кайтып килә.

Ут эченә кергәндә дә

Син булдың уйларымда,

Салават күпере булдың

Сугышчан юлларымда.

Дошман явын туздырганда

Талмады беләкләрем,

Үтәлде синең “Дошманны

Җиң!” – дигән теләкләрең.

Дөньяда бар нәрсәләрдән

Син газиз миңа, анам,

Гөрләшеп гомер итәргә

Яныңа кайтып барам.

1945 ел

Бу китап музеебызда кадерле экспонат буларак  Мостафа Ногманга багышланган экспозициядә урын алды.

директор урынбасары Шәфигулла Гарипов