Өченче мәктәп ветераннары бездә (өлкәннәр ункөнлегенә)

Өлкәннәр ункөнлеге һәм укытучылар көне уңаеннан Арчаның 3 нче номерлы мәктәбе ветераннары  “Казан арты” тарих-этнография музееның әдәбият һәм сәнгать бүлегенә кунакка килделәр. Бөтен гомерләрен балаларга тирән белем һәм тәрбия бирүгә багышлаган Гөлфәмә Зарипова, Илсөя Вафина, Мәрзия Нурмиева, Дания Туктарова, Флера Сәлимгәрәева, Әминә Гафарова музейдагы экспонатлар һәм күргәзмәләр белән таныштылар. Алар өчен оештырылган экскурсия вакытында үзара аралашып, районыбызда туып-үскән язучылар  һәм күренекле шәхесләр турында белгәннәрен өстәп сөйләделәр. Җанлы әңгәмә һәркемнең исендә калырлык булды. Килгән кунакларыбыз газета-журналларда чыккан яңа әсәрләрне укып баруларын, радио-телевидение аша бирелә торган әдәби яңалыклар белән танышып торуларын күрсәттеләр.

Бүген иҗат итүче язучыларыбыз арасында Чулпан Зарипова-Четин турында мәгълүматларны күргәч аның әнисе Гөлфәмә апа зур горурлык хисләре кичерде. Якташыбыз Чулпан шагыйрә, филология фәннәре кандидаты, бүгенге көндә Төркиядә студентларга рус теле һәм татар теле буенча белем бирүче галимә, татар, рус, төрек телләрендә иҗат итә, фәнни хезмәтләр яза.

Ветеран укытучылар мәктәптә эшләгән елларында булган истәлекләрне яңарттылар. Озак еллар мәктәп директоры булып эшләгән хезмәт һәм сугыш ветераны Заһид Гаделшинны искә алдылар.Мин үзем дә өченче мәктәпне Заһид абыйдан соң кабул иткән идем. Тәҗрибәле җитәкче буларак ул миңа үзенең эшлекле киңәшләре белән һәрвакыт ярдәм итте. Өченче мәктәп коллективы район мәктәпләре арасында  укыту һәм тәрбия өлкәсендәге уңышлары белән  аерылып торды, бүгенге көндә дә шул традицияләрне дәвам итеп  уңышлы эшли.

Шәфигулла Гарипов