“Туган телләр турында шәхесләр сүзе”

2021 ел — Татарстан Республикасында туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы итеп игълан ителде. Шул уңайдан М.Мәһдиев музеенда күп чаралар үткәрелде. Шуларның берсе — социаль челтәрләрдә “Туган тел турында шәхесләр сүзе” циклының даими бирелүе. Бу цикл кысаларында туган телебезгә, халыклар бердәмлегенә багышланган шигырьләр, язучыларның төпле фикерләре, татар халкының мәкаль-әйтемнәре урын алды. Социаль челтәрдә булучылар алар белән даими танышып, белемнәрен арттырдылар, үзләренең хезмәтләрендә дә кулландылар.

Ел әйләнә музей кунаклары “Туган телеңне беләсеңме?” викторинасында актив катнаштылар. Викторина сораулары туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы уңаеннан төзелде. Кунаклар сорауларга җавап эзләгәндә мәктәптә алган белемнәрен киң кулландылар, дөрес сөйләм теленә игътибар иттеләр, кайбер сүзләрнең төрлечә кулланылышына басым ясап, дөрес җаваплар таптылар.