Халитов Рәгыйб Усман улы – шәхес, фронтовик, укытучы

“Казан арты” тарих-этнография музеенда “Халитов Рәгыйб Усман улы – шәхес, фронтовик, укытучы” дигән искә алу кичәсе узды. Музеебызның күргәзмәләр залында аның эшчәлегенә багышланган күргәзмә эшләп килә. Ул киң кырлы, тәҗрибәле педагог, оста оештыручы, затлы шәхес. Халитов Рәгыйб Усман улы – Бөек Ватан сугышы ветераны, РСФСРның атказанган укытучысы, СССР һәм РСФСР ның халык мәгарифе отличнигы. 40 ел стажы булып, шуның 24 елын мәктәп директоры булып эшли ул. Очрашу кичәсендә хатирәләр яңартылды, истәлекләр барланды. Кичәгә килгән, аны якыннан белгән, аралашкан һәркем Рәгыйб аганың эшчәнлеген уңай яктан гына тасвирлады, намуслы хезмәтен югары бәяләде. Рәгыйб Усман улының ирешкән уңышларында аның тормыш иптәше  Фәния ханымның да өлеше бик зур булуы ачык чагыла. Алар 67 ел иңгә-иң куеп, бер-берсен хөрмәт итеп гомер иткәннәр. Бүгенге  яшьләр өчен Халитовлар – чын гаилә үрнәге.

В историко-этнографическом музее ”Казан арты“ прошел вечер-воспоминание под названием    ”Халитов Рагиб Усманович – личность, фронтовик, учитель». В выставочном зале музея представлена выставка, раскрывающая деятельность нашего легендарного земляка. Он был разносторонним, опытным педагогом, умелым организатором. Халитов Рагиб Усманович — участник Великой Отечественной войны,  заслуженный учитель РСФСР, отличник народного просвещения СССР и РСФСР. Из 40 лет стажа, 24 года  он проработал директором школы. На вечере прозвучали теплые  воспоминания родных, коллег. В успехах Рагиба Усмановича ярко выражена заслуга и его супруги Фании ханум. Они прожили вместе  67 лет. Для сегодняшней молодежи Халитовы — пример настоящей образцовой семьи.